۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سایر حوزه ها
  • شناسه : 12601
  • 28 جولای 2018 - 13:56
  • 473 بازدید
  • ارسال توسط :
نظارت شورای نگهبان باید دقیق باشد
نظارت شورای نگهبان باید دقیق باشد

نظارت شورای نگهبان باید دقیق باشد

‌به گزارش ایسنا، ‌آیت الله محسن اراکی در نشست با اعضای دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مرکزی با اشاره به اینکه مسئولیت سنگینی بر عهده شورای نگهبان است، گفت: شورای نگهبان و اعضا و دفاتر این شورا در شهرستان‌ها و استان‌ها دارای ماموریت حساسی بوده و وظیفه خطیری بر عهده آنان […]

‌به گزارش ایسنا، ‌آیت الله محسن اراکی در نشست با اعضای دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مرکزی با اشاره به اینکه مسئولیت سنگینی بر عهده شورای نگهبان است، گفت: شورای نگهبان و اعضا و دفاتر این شورا در شهرستان‌ها و استان‌ها دارای ماموریت حساسی بوده و وظیفه خطیری بر عهده آنان است.

وی ادامه داد: امانتداری، دقت و عدم ملاحظه جهات غیر از معیارهای اصلی و مقاومت در برابر فشارها بسیار مهم است و بارها مورد تاکید قرار گرفته است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با اشاره به فقه مربوط به وظایف شورای نگهبان گفت: اینکه اشاره می‌شود شورای نگهبان به دنبال این است که حقی از کسی ضایع نشود، در واقع منظور حق مردم است، این مردم هستند که می‌خواهند امانتی را به دست کسی بسپارند.

آیت الله اراکی تصریح کرد: حقی اگر هست حق مردم و حق خداست. وقتی صحبت از حق خدا می شود، منظور حق عدل است یعنی حق نظام و حق مردم. شورای نگهبان نمی تواند در رعایت حق مردم مسامحه کند، اگر مسامحه شود آن کسی که حقش ضایع می‌شود، مردم هستند. حق حقیقی همین امر است و لذا برای همین است که به شورای نگهبان تاکید می‌شود که نظارت باید دقیق باشد. 

وی گفت: اگر در نتیجه این نظارت کسی که صالح نیست در پست مهم تصمیم گیری قرار بگیرد، جفای بزرگی به حق مردم کرده ایم. مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان مهم تصمیم گیری کشور است، ولی اگر مجلس شورای اسلامی ضعیف باشد و نتواند در برابر دشمن مقاومت کند و از منافع ملت دفاع کند، در واقع حق ملت تضعیف شده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب تاکید کرد: هیچ یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هیچ حقی بر خدا و مردم ندارند. براساس فقه ما و آنچه در قرآن کریم آمده هر مسئولیتی در نظام اسلامی امانت است و هر نوع ولایتی مبتنی بر دو شرط عدالت و علم است.  

آیت الله اراکی ادامه داد: شورای نگهبان حق تایید فردی که فاقد عدالت و علم است را ندارد، زیرا در این صورت جفای بزرگی در حق ملت کرده است.

وی گفت: همه شرایطی که برای کاندیداهای مجلس شورای اسلامی و دیگر انتخابات گذاشته می‌شود، به دو شرط علم و عدالت بر می‌گردد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه اگر در نظام این دو شرط رعایت می‌شد، با این همه مشکل مواجه نبودیم، گفت: اگر همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی عالم عادل بودند، به خود اجازه نمی‌دانند رفتارهایی که در شأن ایران و ملت ایران نیست انجام دهند که نمونه آن عکس گرفتن برخی نماینده ها با موگرینی بود. اروپایی‌ها 300 سال است که کشور ما را مورد استعمار خویش قرار داده‌اند، 300 سال ما را مورد ستم قرار دادند و حالا عکس گرفتن با نماینده آنها چه  تفاخری دارد؟

وی افزود: چنین نمایندگانی که مسئولیت خود را به درستی نمی شناسند، نه تنها نباید پایشان به مجلس شورای اسلامی باز شود، بلکه نباید هیچ مسئولیتی در نظام به آنها داد و جا داشت قانون اصلاح شود و شورای نگهبان قدرت تصمیم گیری بعد از انتخاب داشته باشد. 

وی ادامه داد: شورای نگهبان اگر قرار است نگهبان نظام وحقوق  مردم باشد باید در کنار اختیاراتی که دارد، اختیارات بعد از انتخاب هم داشته باشد چراکه ممکن است فردی که انتخاب شده ابتدا خوب باشد و سپس بد شود، چنین اتفاقی همیشه امکان دارد.

اراکی با بیان اینکه نظارت شورای نگهبان، نظارتناقصی است، گفت: نظارتی که انجام می شود تا وقت انتخابات است، در حالی که این نظارت باید ادامه داشته باشد. از طرفی در فقه ما برای شناخت عدالت افراد و تایید آنها برای حضور در عرصه‌هایی همچون نمایندگی مجلس میزان‌هایی تعیین شده و در شورای نگهبان هم  براساس آن عمل می‌شود و بر این اساس عدم تایید یک فرد به معنای اهانت به او نیست.

به گزارش ایسنا، باقر تقوی عراقی، رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مرکزی در ادامه این نشست گفت: ۲۰ سال از تاسیس این دفتر در استان مرکزی می گذرد و هم اکنون در ۱۲ شهرستان استان دفاتر ما در حال فعالیت و نظارت هستند.

وی ادامه داد: بالغ بر ۵ هزار نیروی جوان انقلابی در دفاتر ما در استان در قالب محققین، بازرسین انتخابات، مسئول دفاتر و اعضا با ما همکاری دارند.

عراقی با اشاره به وظایف ذاتی شورای نگهبان گفت: تمام تلاش خود را تا کنون به انجام رسانده‌ایم که براساس قانون، شرع و اخلاق عمل کنیم و هیچ توصیه‌ای را نپذیرفته و رابطه‌ای با افراد و احزاب برقرار نکنیم و به وظیفه شرعی خود عمل کنیم.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مرکزی در پایان بیان کرد: در استان جلسات منظمی با ناظرین و شبکه ناظرین برگزار می‌کنیم و علاوه بر آن موضوعات کاری مرتبط با مسئولین دفاتر شهرستان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام