۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سایر حوزه ها
  • شناسه : 12730
  • 28 جولای 2018 - 13:59
  • 272 بازدید
  • ارسال توسط :
نباید وکالت را با تجارت اشتباه گرفت
نباید وکالت را با تجارت اشتباه گرفت

نباید وکالت را با تجارت اشتباه گرفت

به گزارش ایسنا، ذبیح الله خداییان در مراسم تحلیف ۱۰۵ نفر از کارآموزان وکالت با بیان اینکه خدا را شاکرم که فرصتی فراهم شد تا در خدمت شما کارآموزان و وکلای عزیز حضور پیدا کنم، اظهار کرد: وکالت حرفه ای است که هم در جامعه جهانی مورد احترام ویژه است و هم در حقوق داخلی […]

به گزارش ایسنا، ذبیح الله خداییان در مراسم تحلیف ۱۰۵ نفر از کارآموزان وکالت با بیان اینکه خدا را شاکرم که فرصتی فراهم شد تا در خدمت شما کارآموزان و وکلای عزیز حضور پیدا کنم، اظهار کرد: وکالت حرفه ای است که هم در جامعه جهانی مورد احترام ویژه است و هم در حقوق داخلی کشورها. وقتی بحث دادرسی منصفانه را مطرح می کنیم می بینیم یکی از اصول مهم آن دسترسی به وکیل است.

معاون حقوقی قوه قضاییه عنوان کرد: در اکثر اسناد بین المللی دسترسی به وکیل مورد تاکید قرار گرفته است. به خصوص اعلامیه اسلامی حقوق بشر به صراحت دسترسی به وکیل را از اصول منصفانه دسترسی به وکیل دانسته است. در حقوق داخلی اصل ۳۵ قانون اساسی به اصل دسترسی به وکیل اشاره دارد به گونه ای که اگر فرد نتواند وکیل بگیرد باید برای او وکیل گرفت. در قوانین عادی و قانون مربوط به حقوق شهروندی نیز به همین شکل است که تاکید شده متهم حتما به وکیل دسترسی داشته باشد.

وی تصریح کرد: علت اینکه چه در حقوق داخلی چه در حقوق و اسناد بین المللی این اندازه به حق دسترسی به وکیل تاکید شده این است که وظیفه واگذار شده به وکیل وظیفه بسیار مهمی در  اجرای حق و  عدالت است. در شرع مقدس اسلام عدالت از جایگاه خاصی برخوردار است. با نگاه به نهج البلاغه نیز می بینیم تاکید به این موضوع حائز اهمیت است و حضرت امیر می فرمایند برای جلب اعتماد مردم و حمایت از نظام اسلامی باید عدالت را رعایت کنید. از منظر اسلام چهره و آبروی حاکمان و حکومت اسلامی به اجرای عدالت در جامعه بستگی دارد. حضرت امیر توسعه جامعه اسلامی را منوط به اجرای عدالت می دانند و می فرمایند کسانی که می خواهند با پایمال کردن عدالت و از طریق ظلم اقامه قسط کنند راه به جایی نمی برند.

خداییان خاطرنشان کرد: پس در شرع مقدس اسلام عدالت از جایگاه خاصی برخوردار است لذا مجریان عدالت چه وکیل و چه قاضی نیز از جایگاه خاصی برخوردارند چون ما می گوییم وکیل و قاضی دو بال فرشته عدالت هستند. اما عزیزان اجرای عدالت ساده نیست. خیلی خوب می توان در مورد عدالت صحبت کرد و کتاب ها نوشت اما در مقام عمل مشکل است. مسیر اجرای عدالت مسیر همواری نیست. مسیری است که راهزنان قدر زر و زور در آنجا کمین کرده اند. کسی که می خواهد در مسیر عدالت قدم بردارد اگر امکان تطمیع از طریق پول و تعریف و تمجید و … او وجود نداشته باشد به زور متوصل می شوند. پس وقتی قاضی و وکیل می خواهد در مسیر احقاق عدالت قرار گیرد مورد تهدید و هجمه تهمت قرار می گیرد. در قوه قضاییه جایی که پای دانه درشت ها به میان می آید تهدید و تهمت می زنند.

معاون حقوقی قوه قضاییه بیان کرد: گاهی طرف مقابل شما در یک پرونده شخصی است که به قدرتی متصل است. شما باید شجاعت داشته باشید. وکیل باید احساس تکلیف کند. آیا هر حرفه ای نیاز به سوگند دارد؟ دلیل این سوگند اهمیت این کار و جایگاه شماست. با توجه به جایگاه و شان وکالت، شما باید دفاع از حق را وظیفه خود بدانید. اگر هدف ما احقاق حق باشد در کار خود پشیمان و خسته نخواهیم شد. ممکن است دراین مسیرحکم به نفع موکل شما صادر شود یا صادر نشود اما شما تلاش خود را می کنید که حق موکل شما تضییع نشود. هدف وکیل احقاق حق است. گاهی موکل شما حقی ندارد. اما اگر هدف ما این است که به هر استیلا حاکم شویم باید دلیل جعلی فراهم کنیم. اما هدف این است که آنچه حق است در مورد آن اعمال شود نه بیشتر از آن.

وی با تاکید بر اینکه نباید به هیچ وجه وکالت را با تجارت اشتباه گرفت، گفت: ما نباید بگوییم چون پول گرفتیم حتما باید به نتیجه ای برسیم. وکیل همچنین باید امانت دار باشد. شما هم نسبت به وظیفه خود و هم نسبت به اسرار موکلین خود امانت دار و صندوق اسرار مردم هستید. شما به عنوان وکیل باید شجاع و مستقل در احقاق حق باشید. قصد ما دفاع از حق است. اگر شجاع نباشیم نمی توانیم راه به جایی ببریم. نکته دیگر این است که وکلا باید به روز باشند تا دست پر در جلسه حضور پیدا کنند. برخی از وکلا به دلیل پاکدستی و وقت گذاشتن مشهور می شوند. معمولا قضات هم وکلایی که باسواد هستند و شان خود را رعایت می کنند مورد احترام قرار می دهند.

خداییان در پایان اظهار کرد: وکلا باید شان وکالت را حفظ و رعایت کنند. ممکن است رسانه ای با شما در جلسه دادگاه مصاحبه کند. به عنوان فرد حقوق دان مردم روی کلمه به کلمه شما حساب باز می کنند. حتی در پوشش نیز باید شان وکالت رعایت شود. اگر خدای نکرده این موارد رعایت نشود به مجموعه وکلا لطمه وارد می شود. پس شما باید پاسدار این شان و جایگاه باشید. معمولا گله ای که وکلا دارند این است که زمان حضور در جلسات دادگاه ها در سطح کشور شأنشان رعایت نمی‌شود. همیشه گفتم باید بین روسای دادگاه ها و دادگستری ها و کانون ها باید جلساتی برگزار شود تا این موارد مرتفع شود. هم ما باید احترام شما را حفظ کنیم هم شما باید احترام دستگاه قضا را حفظ کنید.
انتهای پیام