۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اقتصادی
  • شناسه : 22994
  • 13 اکتبر 2019 - 12:00
  • 219 بازدید
  • ارسال توسط :
میانجی گری پاکستان برای مذاکره ایران و عربستان
میانجی گری پاکستان برای مذاکره ایران و عربستان

میانجی گری پاکستان برای مذاکره ایران و عربستان

لقاء مکی، پژوهشگر برجسته مرکز مطالعات الجزیره معتقد است اعلام آمریکا در مورد اعزام سرباز به عربستان، مأموریت نخست وزیر پاکستان برای مذاکره را دشوار می کند. این در حالی است که ایران از قدرت بالایی برای مذاکره طولانی مدت و گرفتن نتیجه در میدان مذاکرات، برخوردار است. میانجی گری پاکستان برای مذاکره ایران و [...]

لقاء مکی، پژوهشگر برجسته مرکز مطالعات الجزیره معتقد است اعلام آمریکا در مورد اعزام سرباز به عربستان، مأموریت نخست وزیر پاکستان برای مذاکره را دشوار می کند. این در حالی است که ایران از قدرت بالایی برای مذاکره طولانی مدت و گرفتن نتیجه در میدان مذاکرات، برخوردار است.

میانجیگری پاکستان برای مذاکره ایران و عربستان

میانجی گری پاکستان برای مذاکره ایران و عربستان / به گزارش  پایگاه خبری وکلای بازرگان  به نقل از انتخاب نوشت: لقاء مکی، پژوهشگر مرکز مطالعات الجزیره معتقد است اعلام آمریکا در مورد اعزام سرباز به عربستان، مأموریت نخست وزیر پاکستان برای مذاکره را سخت می کند. این در حالی است که ایران از قدرت بالایی برای مذاکره طولانی مدت و گرفتن نتیجه در مذاکرات، برخوردار است.

در ادامه این مطلب آمده است: مکی در گفتگو با الجزیره تصریح کرد: اعلام آمریکا در مورد اعزام نیروهایی به عربستان، با هدف تقویت موضع مذاکره ای سعودی ها بود؛ چرا که شرایط به نفع عربستان نیست؛ در غیر این صورت، خواهان وساطت پاکستان نمی شد.

وی تاکید کرد ایران هم در برابر اعلام پنتاگن دست بسته نمی ایستد؛ بلکه سعی می کند در میز مذاکرات حاضر نشود، تا این پیام را به سعودی ها برساند که وجود نیروهای آمریکایی، برای صلح مفید نخواهد بود.

مکی معتقد است که هدف از اعزام نیروهای آمریکایی به عربستان، بیان این مهم است که واشنگتن هم پیمانانش را نادیده نمی گیرد؛ علاوه بر اینکه پیام اعتراضی است از سوی پنتاگن، به تصمیم ترامپ برای عقب نشینی نیروهایش از منطقه.

از طرف دیگر، عبدالله الشایجی، استاد علوم سیاسی، معتقد است که مذاکره، به این معناست که دو طرف بتوانند امتیازهایی را داده و به نحوی عاقلانه، به دور از افراط گرایی رفتار کنند. ضمن اینکه بهترین نتیجه ای که با تبادل پیامها می توان به آن رسید، تغییر جهت از جنگ سرد، به سمت صلح سرد است و اولین نتایج این مذاکرات می تواند در یمن نمود یابد.

الشایجی اعزام سربازان به عربستان و هدف گرفتن نفت کش ایرانی را دو حادثه مهم می داند که بر سفر عمران خان به تهران و پس از آن به ریاض، تاثیر می گذارد؛ این دو حادثه به نفع عربستان سعودی بوده و پیام اطمینانی را برای هم پیمانان آمریکا در خلیج فارس و منطقه در بردارد.

وی تاکید کرد که اختلاف بین ریاض و تهران، اختلاف بر سر نفوذ در منطقه بوده و نشان طایفه گرایی دارد. ضمن آنکه ایران معتقد است توقف جنگ در یمن، می تواند پیام خوبی در راستای مذاکره باشد. تهران به این اعتقاد رسیده است که مذاکره و آتش بس با عربستان سعودی، به معنای کاهش تحریم های اقتصادی است.

الشایجی خاطر نشان می کند که پرونده یمن روی میز مذاکرات، همان عاملی است که می تواند باعث جلب اطمینان بین دو طرف شود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*