۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اقتصادی
  • شناسه : 22712
  • 30 سپتامبر 2019 - 14:03
  • 203 بازدید
  • ارسال توسط :
مصوبه دولت برای تعیین مکان‌هایی برای اعتراض مردم
مصوبه دولت برای تعیین مکان‌هایی برای اعتراض مردم

مصوبه دولت برای تعیین مکان‌هایی برای اعتراض مردم

مصوبه دولت مبنی بر تعیین مکان‌های تجمع گروه‌های مختلف در تهران و شهرستان‌ها توسط هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مغایر قوانین شناخته شده و آن را ابطال کرد. به گزارش  پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از پایگاه خبری حقوق نیوز، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه دولت مبنی بر تعیین مکان های تجمع گروه [...]

مصوبه دولت مبنی بر تعیین مکان‌های تجمع گروه‌های مختلف در تهران و شهرستان‌ها توسط هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مغایر قوانین شناخته شده و آن را ابطال کرد.

مصوبه دولت برای تعیین مکان‌هایی برای اعتراض مردم

به گزارش  پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از پایگاه خبری حقوق نیوز، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه دولت مبنی بر تعیین مکان های تجمع گروه های مختلف در تهران و شهرستان ها را مغایر قوانین دانست و آن را باطل کرد. این هیأت که چنین رأیی را با شکایت سه نفر از شهروندان صادر کرد، در متن رأی خود، مصوبه دولت را برخلاف اصل ۲۷ قانون اساسی دانسته و اعلام کرده که اصل بر آزادی تجمع است و این اصل قابل محدود کردن نیست.
به گزارش  ایران، آن چه با رای دیوان عدالت اداری ابطال شد، چاره اندیشی دولتمردان پس از اعتراضات دی ماه ۹۶ بود. ۱۷ دی ۹۶، شورای شهر تهران تصویب می‎کند مکان‏ هایی برای تجمع در اختیار شهروندان قرار بگیرد، ۲۸ اسفند همان سال مجلسی‏ ها طرح ساماندهی تجمعات را ارائه کردند و ۷ خرداد ۹۷ هم وزارت کشور طرح تعیین مکان های خاص برای تجمعات را به تصویب و دو هفته بعد مصوبه هیأت وزیران را هم به دست می‌آورد. از این تلاش های سه گانه تنها مصوبه دولت بود که به ثمر نشست که آن هم، اکنون با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ابطال شد.
در مصوبه مذکور آمده است: هیأت وزیران در جلسه مورخ ۲۰ خرداد سال ۹۷ به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، محل های مناسب برای تجمع های گروه های مختلف مردمی را به شرح زیر تعیین کرد:
الف- در تهران: ۱- وزرشگاه های دستجردی، تختی، معتمدی، آزادی و شهید شیرودی (با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان)، ۲- بوستان های گفت وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان و شهر، ۳- ضلع شمالی مجلس شورای اسلامی.
ب- در سایر شهرها: شوراهای تأمین برای شهرهای با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر، یک محل و با جمعیت بیش از آن، دو محل را با لحاظ شرایط زیر تعیین می‏‌کنند:
۱- قابلیت دسترسی و داخل در محیط شهری. ۲- تناسب وسعت محل اجتماع با جمعیت.  ۳- امکان دیده شدن و شنیده شدن صدای تجمع کنندگان برای سایر شهروندان و رسانه ها.  ۴- قابلیت حفاظت انتظامی و امنیتی محل.  ۵- فراهم بودن امکان حضور فوری نیروهای امدادی در محل در صورت ضرورت. ۶- دور بودن از محل های دارای رده های حفاظتی. ۷- عدم ایجاد اخلال جدی در خدمات رسانی روزانه دولت و بخش عمومی به مردم. ۸- دور بودن از محل های دارای تردد زیاد و عدم ایجاد انسداد ترافیکی غیرقابل انتقال به سایر مسیرها. ۹- عدم قرار گرفتن ناخواسته دیگران در تجمع یا تسهیل پیوستن افراد با انگیزه های دیگر به آن. ۱۰- حتی‎المقدور عدم ایجاد اخلال شدید در کسب و کار و فعالیت روزانه سایر شهروندان.

در نهایت هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۸ با حضور رئیس، معاونین، رؤسا، مستشاران و دادرسان شعب دیوان عدالت اداری تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آرا به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کردند:
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری در رأی هیأت عمومی دیوان آمده است: تصویب نامه مورد شکایت که محل های تجمع گروه های مختلف در تهران و شهرستان ها به محل های مشخص محـدود شـده اولاً: با اصل ۲۷ قانـون اساسی کـه تشکیل اجتماعـات و راهپیمایی‌هـا را از حیث محل های اجتماعات علی‎الاطلاق آزاد اعلام کرده مغایرت دارد. ثانیاً: با عنایت به ماده ۱۱ قانون نحوه فعالیت احـزاب و گروه های سیاسی مصوب چهارم بهمن سال ۹۴ کـه وظایف و اختیارات کمیسیون احـزاب موضوع مـاده ۱۰ قانون مـذکور را احصا کرده و مطابق بند ۶ مـاده ۱۱ قانون مرقوم بررسی و اتخاذ تصمیم در خصوص درخواست برگزاری تجمعات و راهپیمایی ها که مستلزم تعیین محل برگزاری آن نیز خواهد بود، یکی از وظایف و اختیارات کمیسیون مذکور است، بنابراین مصوبه مورد اعتراض با قوانین مذکور مغایرت دارد و مستند بـه بند یک مـاده ۱۲ و مـاده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*