برگی از یک نوشته

طرح ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان با همکاری تعزیرات

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: طرح ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان امروز با همکاری تعزیرات، سازمان حمایت، اتاق اصناف، وزارت صمت با تمرکز بر واحدهای تولیدی و مراکز فروش عمده آغاز می‌شود. به گزارش گروه وکلای بازرگان، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در نشست خبری امروز با تشریح طرح نظارت نوروزی بر قیمت کالاها اظهار […]

اشتراک گذاری
16 اسفند 1402
263 بازدید
کد مطلب : 323

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: طرح ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان امروز با همکاری تعزیرات، سازمان حمایت، اتاق اصناف، وزارت صمت با تمرکز بر واحدهای تولیدی و مراکز فروش عمده آغاز می‌شود.

به گزارش گروه وکلای بازرگان، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در نشست خبری امروز با تشریح طرح نظارت نوروزی بر قیمت کالاها اظهار کرد: سازمان تعزیرات در کنار سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان بر نظارت بر بازار کمک می‌کند و در همین راستا علاوه بر گشت‌های مشترک که حضور میدانی در بازار دارد، رؤسای شعب ما به صورت شبانه‌روزی در بازارهای عمده و مراکز فروش بزرگ حضور خواهند داشت تا بتوانیم به سازمان حمایت بر حقوق مصرف‌کنندگان در کنترل بازار کمک کنیم.

وی افزود: همچنین مطالبه‌گری از سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خواهیم داشت و انتظار داریم وقتی شعب ما که مأموریتی در کشف تخلف ندارند، سازمان حمایت و اتاق اصناف همراهی و همکاری کنند و بازرسان آنها پای کار باشند؛ با تاکید بر مراجع عمده و واحدهای تولیدی که اثرگذار در تنظیم بازار هستند. این طرح از امروز شروع می‌شود.

اصانلو ادامه داد: نسبت به سال گذشته با قوای بیشتر و تعداد رؤسای شعب بیشتری در میدان در مجتمع‌های تجاری و مراکز عمده حضور خواهد داشت.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه به بیان آمار عملکرد یازده‌ماهه سال ۱۴۰۲ پرداخت و طی آن گفت: در عملکرد شعب بدوی در یازده‌ماهه اول سال، تعداد ۶۳۴ هزار و ۱۵۳ پرونده در بخش کالا و خدمات، بهداشت، قاچاق کالا و ارز تشکیل و تعداد ۶۳۱هزار و ۱۳۶ پرونده مختومه شده است. در این مدت عملکرد شعب بدوی (کالا و خدمات، بهداشت، قاچاق کالا و ارز) نسبت مختومه به وارده برابر با ۹۹۸ درصد است.

وی در خصوص عملکرد واحدهای اجرای احکام اظهار کرد: در یازده‌ماهه اول سال ۱۴۰۲ تعداد ۴۳۲ هزار و ۶۹۹ پرونده به واحدهای اجرای احکام ارسال شده و تعداد ۴۲۱ هزار و ۹۴۳ پرونده مختومه شده است که نرخ عملکرد واحدهای اجرای احکام نسبت مختومه به وارده برابر با ۹۸ درصد است.

اصانلو ادامه داد: در خصوص محکومیت‌های قطعی وارده به اجرای احکام و وصولی در یازده ماه امسال بیش از ۲۵۵ هزار میلیارد ریال از محکومیت‌های صادر شده وارد اجرای احکام شده است که در مجموع میزان محکومیت‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از ۳ برابر افزایش داشته است و بیش از ۶۰ هزار میلیارد ریال از محکومیت‌های صادره وصول گردیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹۸ درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی ادامه داد: در یازده‌ماهه امسال تعداد ۳۸ هزار و ۴۱۲ تیم گشت مشترک اعزام شده و ۲۶۰ هزار و ۵۰۱ مورد بازرسی انجام شده که منجر به تشکیل ۷۲ هزار و ۴۸۹ پرونده شده است و همچنین ۱۸۸ هزار و ۱۲ واحد صنفی بدون تخلف بودند.

اصانلو درباره شهریه بالای برخی مدارس غیرانتفاعی گفت: بدون اینکه شکایتی به ما واصل شود تشکیل جلسه دادیم و در نهایت با ورود شعب سیار میدانی، پرونده‌هایی برای مدارسی که شهریه های زیادی گرفته بودند تشکیل شد اما همکاری لازم از سوی وزارت آموزش و پرورش صورت نگرفت زیرا معتقد بودند که فقط آنها صلاحیت ورود و بررسی و جریمه را دارد اما آرای بدوی این پرونده‌ها اخیراً قطعی شده است.

وی افزود: در حیث برخورد با تخلفات مدارس غیرانتفاعی از حیث شهریه مازاد اراده لازم را داریم و اگر مردم شکایتی در این حوزه دارند می‌توانند بدون آنکه مشخصات خود را اعلام کند به سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کنند.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی درباره قاچاق شیرخشک بیان کرد: امسال بیش از ۵۰ فقره پرونده قاچاق شیرخشک تشکیل شد که پس از رسیدگی بیش از ۷۸ میلیارد ریال جریمه صادر شد. اگر سازمان غذا و دارو در این خصوص شکایت کند و یا اینکه گزارشی به سازمان تعزیرات در این خصوص وارد شود، حتما پیگیری می‌کنیم.

اصانلو درباره نظارت بر عملکرد پلتفرم‌های فروشگاه‌های مجازی گفت: به لحاظ مقررات قانونی مرجع نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی سازمان حمایت و اتحادیه فروشگاه‌های مجازی است. مسئولیت اصلی نظارت بر بازار مجازی و غیرمجازی با سازمان حمایت از حقوق مصرف‌‌کنندگان است، اما اگر شکایت و گزارشی واصل شود، ورود خواهیم کرد اما وظیفه و ماموریت و اختیار نداریم تا نسبت به کشف تخلف اقدام کنیم.

وی تأکید کرد: مردم می‌توانند با سامانه ۱۳۵ شکایت خود در خصوص تخلف بازارهای مجازی و حقیقی را به صورت رایگان ثبت کنند و سازمان تعزیرات آن را حتما پیگیری خواهد کرد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه درباره گزینه “عجله دارم” تاکسی‌های اینترنتی اظهار کرد: این گزینه از مصادیق گرانفروشی است. قبلاً تذکرات لازم داده شده و در حال تحقیقات مقدماتی است. اتمام حجت می‌کنم که شرکت‌های تاکسی‌های اینترنتی خودشان این گزینه را جمع کنند. برخی از شرکت‌ها از دیروز که پیگیر بودیم قول دادند که آن را حذف کنند.

اصانلو در ادامه درباره گرانفروشی بلیت هواپیما گفت: امسال برای ۲۳ شرکت هواپیمایی پرونده تشکیل دادیم و جرایم سنگینی صادر شده که برخی در حال اجرای حکم است. در مجموع ۲۵۵ میلیارد تومان مجموع محکومیت‌های این ۲۳ شرکت است.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: برخی از مردم برای خودرو ثبت نام کردند که در زمان ثبت نام نوع خودرو و زمان فراخوان مشخص شده است و قرارداد برای شرکت ایجاد نشده است.

وی افزود: در این موضوع مسئولیتی متوجه ما به عنوان سازمان تعزیرات حکومتی نیست. اگر یک شرکت خودرو ساز خودرویی را بفروشد و شکایت شد و بعد ما متوجه شویم ورود می‌کنیم. امسال سه پرونده مهم در این حوزه داشتیم که رسیدگی کردیم؛ به عنوان مثال یک پرونده بیش از هزار شاکی خصوصی از حیث گران فروشی داشت که شرکت خودروساز بیش از ۲ هزار میلیارد تومان محکوم شده است.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی بیان کرد: در راستای حمایت از حقوق مردم خودمان پیش قدم شدیم و به حوزه ورود کردیم. مدیران شرکت خودرو سازی را دعوت کردیم و مشکلات دوستانی که ثبت‌نام کردند را پیگیری کردیم. تعداد ثبت‌نام متناسب با ظرفیت ایران خودرو نیست و مکاتباتی شد و رئیس جمهور دستور ویژه دادند.

وی تصریح کرد: پیگیر موضوع هستیم ما از حیث کمک به مردم خودمان ورود کردیم و این به معنای تکلیف ما نیست. ثبت نام بیش از ظرفیت نباید صورت می‌گرفت. امیدواریم بتوانیم موضوع را پیگیری کنیم. حقوق مردم خط قرمز رییس جمهور است.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه درباره پرونده‌های قاچاق کالا و ارز گفت: از ابتدای امسال تا پایان بهمن ۱۲۹ هزار و ۷۶۰ فقره پرونده در شعب تعزیرات حکومتی تشکیل و از این تعداد ۱۲۷ هزار و ۵۱۰ فقره پرونده رسیدگی شده است که اکنون در مرحله تجدید نظر یا اجرای احکام قرار دارد.

وی ادامه داد: در این مدت، قاچاقچیان به پرداخت بیش از ۴ هزار میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شدند.

اصانلو درباره پرونده‌های قاچاق ارزی افزود: از میان کل تعداد پرونده‌های مربوط به قاچاق، ۴۵۰ فقره پرونده مربوط به قاچاق ارزی بوده است.

وی افزود: سازمان تعزیرات حکومتی آمادگی دارد که در صورت اعلام بانک مرکزی شعب ویژه و میدانی برای برخورد با صرافی‌ها و افرادی که در ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی را رعایت نمی‌کنند یا موجب اخلال در نظام ارزی و اقتصادی می‌شوند، ایجاد کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *