۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سایر حوزه ها
  • شناسه : 22775
  • 02 اکتبر 2019 - 16:00
  • 171 بازدید
  • ارسال توسط :
سند توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی
سند توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی

سند توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی

یک رسانه آمریکایی مدعی شده روسای جمهور ایران و آمریکا بر سر طرحی ۴ بندی به عنوان مبنایی برای دیدار با یکدیگر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل توافق کرده‌اند، اما این دیدار سرانجام محقق نشده است. سند توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی/ به گزارش  پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از خبرگزاری [...]

یک رسانه آمریکایی مدعی شده روسای جمهور ایران و آمریکا بر سر طرحی ۴ بندی به عنوان مبنایی برای دیدار با یکدیگر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل توافق کرده‌اند، اما این دیدار سرانجام محقق نشده است.

سند توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی

سند توافق شده برای دیدار ترامپ و روحانی/ به گزارش  پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از خبرگزاری فارس، برخی منابع فرانسوی روز سه‌شنبه مدعی شده‌اند دونالد ترامپ و حسن روحانی، بر سر یک سند چهار بندی به عنوان مبنایی برای دیدار با یکدیگر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و آغاز مذاکره میان ایران و آمریکا توافق کرده اند.

پالیتیکو به نقل از این منابع مدعی شده دیدار سران دو کشور علی رغم توافق بر سر این سند محقق نشده است زیرا روحانی اصرار داشته ترامپ ابتدا تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند.

پایگاه خبری پالیتیکو مدعی شده این سند را رویت کرده و به ذکر جزئیات آن پرداخته است.

در سند ادعایی، تهران موافقت کرده هرگز به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نخواهد بود و به تعهدات خود پایبند است، ضمن آنکه مذاکره بر سر چارچوبی طولانی ‌مدت ‌تر درباره فعالیت‌های هسته‌ای خودش را می‌پذیرد.

تهران همچنین متعهد شده ایران از هر گونه ستیزه‌جویی خودداری خواهد کرد و از طریق مذاکره به دنبال صلح و در منطقه خواهد بود.

در بخش دیگری از سند، ایالات متحده با رفع همه تحریم‌های اعمال‌شده بعد از سال ۲۰۱۷ موافقت کرده است. در متن این سند آمده است: ایران از توانایی کامل برای صادر کردن نفت خود و استفاده آزادانه از درآمد‌های خود برخوردار خواهد شد.

طبق ادعای پالیتیکو، با آنکه در متن سند صریحاً به برنامه موشک‌های بالستیک ایران اشاره نشده، مقام‌های فرانسوی می‌گویند، برداشت همه طرف‌ها این بود که مسائل موشکی بخشی از مذاکرات خواهد بود.

یک مقام فرانسوی آگاه به این رایزنی‌ها گفت: برای همه روشن بود که مذاکره بر سر مسائل منطقه‌ای حتما برنامه موشکی آن‌ها را هم در برمی‌گرفت.

پالیتیکو نوشته رسانه‌های آمریکایی مانند نیویورک‌تایمز و نیویورکر در روز‌های گذشته جزئیاتی از تلاش‌های دیپلماتیک انجام‌شده برای آوردن تهران و واشنگتن بر سر میز مذاکره را گزارش داده‌اند، اما هیچ رسانه‌ای تا به حال متن این طرح که توسط امانوئل مکرون، پیشنهاد شده را گزارش نداده بود.

مطابق ادعای پالیتیکو، سند به گونه‌ای تنظیم شده بود که به همه طرف‌ها امکان دهد خودشان را پیروز اعلام کنند. در صورت موفقیت در پیشبرد این طرح، ترامپ می‌توانست اعلام کند او در هدف دیرینه‌اش برای بسط توافق هسته‌ای و گنجاندن مسائل منطقه‌ای در آن موفق شده است. طرف ایرانی هم می‌توانست ادعا کند که در برابر سیاست فشار حداکثری مقاومت کرده و توانسته سرانجام همه تحریم‌ها را رفع کند. مکرون هم می‌توانست خودش را به عنوان واسط صلح و کسی که توانسته از جنگی جدید در خاورمیانه جلوگیری کند، معرفی کند.

به گفته مقام‌های فرانسوی ترامپ در دیداری که سه‌شنبه هفته گذشته در هتل «Lotte New York Palace» با مکرون داشت با این سند موافقت کرده. رئیس‌جمهور فرانسه در مرحله بعد، همین سند را در هتل «Millennium Hilton New York One UN Plaza» به روحانی نشان داده است.

مقام فرانسوی ادعا کرده است:  روحانی با موارد اصلی در این سند موافقت کرد و از رئیس‌جمهور تشکر کرد، چون گفت: در آن به صراحت از تحریم‌ها سخن به میان آمده، اما او گفت: ترامپ باید قبل از ورود به جلسه بگوید که تحریم‌ها را رفع می‌کند.

طبق این گزارش، مکرون از ترامپ بابت پذیرا بودنش به مذاکره بر اساس پیشنهادات فرانسه تشکر کرد و گفت که ایرانی‌ها می‌گویند برای اینکه بتوانند با دیدار موافقت کنند به زمان بیشتری نیاز دارند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*