۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اقتصادی
  • شناسه : 23380
  • 04 نوامبر 2019 - 12:00
  • 801 بازدید
  • ارسال توسط :
حذف قولنامه از قانون ثبت
حذف قولنامه از قانون ثبت

حذف قولنامه از قانون ثبت

بنا بر آمار رسمی، ۲۵ درصد از دعاوی و پرونده‌ های قضایی به دلیل معامله با اسناد عادی یا همان قولنامه است. حذف قولنامه از قانون ثبت  / به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان  به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهر ماه سال جاری در جلسه شورای عالی قضایی مصوب شد که معاونت حقوقی قوه قضاییه [...]

بنا بر آمار رسمی، ۲۵ درصد از دعاوی و پرونده‌ های قضایی به دلیل معامله با اسناد عادی یا همان قولنامه است.

حذف قولنامه از قانون ثبت

حذف قولنامه از قانون ثبت  / به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان  به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهر ماه سال جاری در جلسه شورای عالی قضایی مصوب شد که معاونت حقوقی قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای یکپارچه سازی نظام معاملات کشور در اسناد ثبتی و حذف قولنامه از چرخه معاملات ملکی برنامه ریزی کنند و در صورت نیاز به قانون، برای تهیه لایحه اقدام کنند.

بنا بر اعلام معاون قوه قضائیه، ۲۵  درصد از دعاوی و پرونده‌ های قضایی تشکیل شده ناشی از معامله با اسناد عادی است.

صاحب نظران بر این باورند که بسیاری از زمین‌خواری ها در کشور با اتکا به اعتبار اسناد عادی یا همان قولنامه ای اتفاق میفتد زیرا این اسناد در هیچ سیستمی ثبت نمی شوند و حاکمیت قدرت نظارت بر آن ها را ندارد. بنابراین اگر معامله ای با آن‌ها صورت گیرد، نهادهای نظارتی قادر نیستند از موضوع مطلع شده و مانع از انجام این کار شوند.

همین مسئله سبب می شود تا افراد سودجو  بتوانند به آسانی در اراضی ملی یا کشاورزی ساخت و ساز کرده و به قیمت های هنگفت بفروشند. در حالی که این اسناد در نزد دادگاه ها معتبر بوده و یکی از دلایل اصلی شایع شدن این اسناد در بین مردم نیز همین مسئله است. اگر قانون ثبت کشور با محوریت بی اعتباری اسناد قولنامه ای اصلاح شود و حذف قولنامه از چرخه معاملات صورت گیرد، شاهد این حجم از زمین‌خواری ها و حجم بالای پرونده های قضایی در کشور نخواهیم بود.

۲ دیدگاه

  1. سلام به نظر بنده نیز بزرگترین گام در عرصه معاملات ملکیست حذف قولنامه در اصل حذف کلاهبرداران و سود جویان است متشکرم

  2. حذف قولنامه های عادی ملکی باید هر سریعتر انجام شود دعاوی ملکی در دادگاه بیداد میکند سلامت روانی جامعه به خطر افتاده نه تنها مشاورین ملکی بیکار نمیشوند بلکه ساماندهی میشوند

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*