۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار ویژه حقوقی » تب اسلایدر بالا » ویژه
  • شناسه : 23377
  • 04 نوامبر 2019 - 10:00
  • 97 بازدید
  • ارسال توسط :
حذف زندان از مهریه
حذف زندان از مهریه

حذف زندان از مهریه

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت که طرحی در کارگروه این کمیسیون تصویب شده که به موجب آن مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند به زندان نمی روند. حذف زندان از مهریه / به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان  به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام حسن نوروزی درباره طرح مربوط به حذف زندان از [...]

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت که طرحی در کارگروه این کمیسیون تصویب شده که به موجب آن مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند به زندان نمی روند.

طرح حذف زندان از مهریه

حذف زندان از مهریه / به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان  به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام حسن نوروزی درباره طرح مربوط به حذف زندان از مهریه گفت: کارگروهی در کمیسیون حقوقی طرحی درباره تعدیل مهریه را تصویب کرده است که به موجب آن اگر مردی توانایی پرداخت مهریه نداشته باشد به زندان نمی رود. حتی اگر مهریه همسرش فقط یک سکه باشد.

وی توضیح داد: اگر آن مرد توانایی مالی داشته باشد و مهریه را پرداخت نکند و علیرغم توان مالی امتناع کند حکومت می تواند ورود و مهریه را مطالبه کند.

نوروزی خاطرنشان کرد: قصد ما این است که مهریه را به سمت نقدی شدن برد نه اینکه شاهد مهریه‌ ای ۵۰۰ و یا ۱۰۰۰ سکه باشیم. بنابراین اگر پشتوانه کیفری پرداخت مهریه برداشته شود مردم خود به خود به سمت نقدی شدن مهریه می روند. باید قانونگذاری به گونه ای باشد که این اتفاق رخ دهد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: تعداد زندانیان به خاطر پرداخت مهریه ۴۵۰۰ نفر بود که اکنون به ۱۳۰۰ نفر کاهش یافته است. سخن ما این است که هنگامی که یک زوج برای زندگیشان با یکدیگر صحبت می کنند و مهریه را در نظر می گیرند در واقع قراردادی بین آن ها منعقد شده است. پس لزومی ندارد که حکومت به این موضوع ورود کرده و آن آقا را به دلیل عدم پرداخت مهریه به زندان بیاندازد. این موضوع درباره بدهی های خصوصی هم قابل اجرا شدن است زیرا جنبه کیفری معنایی ندارد مگر آنکه ثابت شود فرد توان مالی داشته و در پرداخت امتناع می کند.

نوروزی در واکنش به برخی انتقادات مبنی بر اینکه با این مصوبه احتمال افزایش آمار طلاق وجود دارد، گفت: اگر این موضوع تبدیل به قانون شود زندگی ها منطقی تر شده و دیگر بحث مالی در میان نخواهد بود که با کوچکترین دعوایی مهریه به اجرا گذاشته شده و طرف به زندان بیفتد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پایان با یادآوری اینکه «این طرح در کارگروه این کمیسیون به تصویب رسیده است» گفت:‌ این طرح باید در کمیسیون حقوقی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تصویب، گزارش آن به صحن مجلس برای بررسی برسد

۱ دیدگاه

  1. در اصل بیستم قانون اساسی آمده است که : (همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند) ولی قوانین فعلی خانواده ناقض این اصل قانون اساسی و حتی با موازین اسلامی و شرعی و اخلاقی نیز مغایرت دارد چرا که مردان در دادگاه های خانواده به جرم مرد بودن بالفطره محکوم و مورد تبعیض و بی عدالتی اند و قوانین یکطرفه و قضات از مردان حمایتی نمی کنند. چه بسا مردی در زندگی معسر و در مشقت باشد . نگاه منفی به مردان ، مرد ستیزی و این قوانین پوسیده و منسوخ خود باعث کدورت ، طلاق عاطفی زوجین و به دنبال آن جدایی است . مهریه های سنگین تحمیلی علیه مردان و قرارداد یکطرفه ازدواج در ایران که ازهمان ابتدا، بنای آن بر دروغ و بدعت و ناآگاهی ومفاد آن بر بی عدالتی و کلاهبرداری و عدم توجه به شرایط و طبیعت ازدواج استوار است حتی از لحاظ حقوقی و اخلاقی نیز مردود و منفسخ است . چرا مردی باید به خاطر مهریه از خانواده و زندگی و فرزند و همسر و از خویشتن فراری و تحت تعقیب باشد ؟آمار بالای طلاق در جامعه بالخص در مهریه های بالا و نقش زنان در این زمینه به خوبی نشان می دهد ناهنجاری به نام مهریه که با ترکیب با بدعت ها تبدیل به یک معضل اجتماعی شده کارکردی جز اضافه کردن مشکلاتی جدید نداشته است . امروزه به جای مشاوره و آموزش های پیش از ازدواج و اصلاح قوانین مرد ستیز غلط . قوانین غلط زمینه ساز ترویج بدعت ها شده اند . ازدواج سنت الهی و طبیعت است که موانع و ضعف ها و قوانین غلط مرد ستیز و عدم توجه به کرامت انسانی باعث شده که از مسیر صحیح خارج شود و ازدواج را از امری الهی وساده به یک معضل و ناهنجاری اجتماعی تبدیل کند قوانین غلط مردستیز حوزه خانواده، حقوق وکرامت انسانی مردان را تضییع نموده و مصداق روشن بی عدالتی علیه مردان ، ناقض حریم خصوصی و حقوق شهروندی آنان است. مهریه از مسیرصداق و درستی، شرع و انسانیت خارج و به ناهنجاری اجتماعی، بدعت و وابزار سو استفاده ی فمینیسم و ستم به مردان تبدیل شده است..پس از دعوای مهریه و با ورود غلط حکومت به زندگی خصوصی زوجین دیگر جایی برای عشق بین زوجین نمی ماند و با تحقیر مرد توسط قانون که همان پاشنه ی آشیل یک مرد است طلاق عاطفی اتفاق می افتد.مهریه و قوانین غلط مردستیز باعث از بین بردن نقش مثبت و سازنده ی مرد در خانواده شده و قوانین غلط زن و شوهر را همانند دو دشمن مقابل هم قرار می دهد. درهیچ کجای دنیا ،هیچ دین و آیینی و حتی کشورهای مسلمان قوانین اینگونه نیست، مهریه در اسلام هدیه ای برای محبت بین زوجین است وتاکید بر مهر السنهاست وهدیه را به زور نمی گیرند. ازدواج با هیچ منطقی جرم نیست که کیفر داشته باشدو نباید هیچ مردی به خاطر ازدواج تحقیر،مالباخته و زندانی شود. مهریه سو استفاده از نا آگاهی مردان و سند سازی علیه آنان است . مردان رویین تن نیستند که هر بلایی سرشان بیاورند و این خلاف حقوق بشر است .

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*