۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اقتصادی
  • شناسه : 22893
  • 08 اکتبر 2019 - 10:52
  • 393 بازدید
  • ارسال توسط :
توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی
توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی

جزییات ایجاد سازوکاری برای نظام مند شدن درخواست اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی / به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از خبرگزاری میزان، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر تدوین سازوکاری برای نظام‌مند شدن درخواست اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی گفت: آنچه که باعث [...]

آیین دادرسی

جزییات ایجاد سازوکاری برای نظام مند شدن درخواست اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی / به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از خبرگزاری میزان، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر تدوین سازوکاری برای نظام‌مند شدن درخواست اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی گفت: آنچه که باعث اتخاذ این تصمیم در جلسه شورای عالی قوه قضائیه شد، اشکال بر قانون نیست، ماده ۴۷۷ قانون وضعیت شفافی دارد منتها در فرایند اجرای قانون در سال های اخیر چه از زمان تصویب ماده ۴۷۷ و چه قبل از آن که ماده ۱۸ سابق بود، در این سازوکار و روند اجرایی در مقطعی مراجع قضایی دچار افراط شده بودند.

وی در ادامه افزود: این روند به گونه ای بود که هر کسی از اصحاب پرونده بعد از قطعیت دادنامه، تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ یا ۱۸ می نمود و حال آنکه بعد از قطعیت دادنامه ما باید به سمت اجرا برویم و دادرسی را خاتمه یافته تلقی کنیم.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: در مقطعی دیگر از زمان این باب کلا مسدود شد و تقاضا‌ها و ادعا‌های مشمول شدن ماده ۴۷۷ قانون نسبت به برخی از آرا پذیرفته نمی شد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در مقطع دیگری افراد برای رسیدن به اعمال ماده ۴۷۷ متوسل به برخی از اشخاص و مقامات و نمایندگان مجلس می شدند که هیچ کدام از این سه شیوه، شیوه‌ای نبود که مدنظر قانونگذار باشد.

اسماعیلی تصریح کرد: به لحاظ این مشکلات، امروز در جلسه مسئولان قضایی مقرر شد هیاتی با مسئولیت معاون اول قوه قضاییه و حضور رییس دیوان عالی و دادستان کل کشور، معاون قضایی قوه قضاییه و معاونت های ذیربط، بنشینند و در چارچوب قانون با آنچه که بیان شده است صرفا در مورد احکامی که خلاف شرع بین است نحوه و سازوکار پذیرش و فرآیند را بررسی کنند تا بتوانیم با اطمینان از قطعیت آرا چنانچه برخی از آرا مغایر موازین شرعی باشد از اجرای آرای مخالف شرع پیشگیری کنیم.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چه زمانی این دستورالعمل اجرایی می‌شود، تصریح کرد: دستور ریاست قوه قضاییه این است که در هفته آینده جلسه آن برگزار شود و حداکثر ظرف دو هفته این سازوکار مهیا شود و نهایتا تا یک ماه به دادگستری استان ها منعکس شود.

سخنگوی قوه قضاییه خاطر نشان کرد: به دنبال این هستیم که هر آنچه که در قانون آمده است مورد توجه قرار گیرد. یعنی مرجع اظهارنظر اولیه در ارتباط با آرای خلاف شرع بین رییس دیوان عالی، دادستان کل کشور، رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح یا رییس کل دادگستری استان هستند.

وی بیان داشت: هیات باید در این مراجع سازوکاری را برای بررسی این پرونده ها از یک سو و نزدیک کردن دیدگاه های قضات و هماهنگ نمودن رویه دادگستری های سراسر کشور از سوی دیگر فراهم نمایند تا در همه کشور، استان‌ها و همه واحد‌های قضایی با یک رویه و با سازوکاری که در دفاتر دادگستری کل استان اجرا می‌شود، نسبت به بررسی آرایی که احتمال خلاف شرع بین در آن ها داده می‌شود، اقدام کنند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*