برگی از یک نوشته

دسترسی مردم به خدمات حقوقی باید تسهیل شود

رییس حفاظت اطلاعات قوه قضاییه گفت: باید سامانه‌ها را به سمتی ببریم که دسترسی مردم به خدمات حقوقی تسهیل شود. به گزارش گروه وکلای بازرگان، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالهی، در همایش سالروز تأسیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، افزود: به نیابت از رئیس قوه قضائیه از تمامی تلاش‌های شبانه روزی که در […]

اشتراک گذاری
20 فروردین 1403
151 بازدید
کد مطلب : 363

رییس حفاظت اطلاعات قوه قضاییه گفت: باید سامانه‌ها را به سمتی ببریم که دسترسی مردم به خدمات حقوقی تسهیل شود.

به گزارش گروه وکلای بازرگان، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالهی، در همایش سالروز تأسیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، افزود: به نیابت از رئیس قوه قضائیه از تمامی تلاش‌های شبانه روزی که در این مرکز انجام می‌شود قدردانی می‌کنم. از دوره قبل در مرکز وکلا اقداماتی آغاز شد که در دوره جدید تکمیل شد.

وی ادامه داد: هر آنچه که در این جمع بیان می‌شود، محدود به این جمع نیست هر فردی که نظام جمهوری اسلامی و در این بیرق خدمت وکالت، کارشناسی و مشاوره می‌کند مخاطب ما است و تفاوتی برای مجموعه حاکمیت ندارد، تفاوتی میان وکلا وجود ندارد و امت واحده و در پی یک واقعیت هستیم.

رئیس حفاظت اطلاعات قوه قضائیه گفت: در دوره گذشته و این دوره شاهد بودیم که مجموعه مرکز وکلا هدف محور، موضوع محور و مساله محور شد.

وی گفت: منظور از هدف محوری این است که توقع جامعه اسلامی و توقع، ولی امر مسلمین و مجری منویات و عوامل در صدر قوه قضائیه که ریاست آن است، تحقق عدالت است. هدف محور کردن مرکز وکلا با تحقق عدالت، تمدن سازی حقوقی و با مبنای سند تحول قضائی اتفاق خواهد افتاد. اگر این مسأله توسط شما مجریان در بستر تحول قضائی درست تحقق پیدا کند باید کتاب‌ها در مورد آن نوشت.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالهی گفت: موضوع محور حرکت کردن مجموعه مرکز وکلا در دو محور تحصیل رضایتمندی جامعه مورد هدف است. در واقع تحصیل رضایتمندی اقشاری که قابلیت دسترسی به خدمات حقوقی را نداشتند. امروز می‌شود ادعا کرد که به واسطه اعضای مرکز کمتر کسی در جامعه اسلامی است که مطالبه یک مشاوره داشته باشد و دسترسی نداشته باشد.

وی ادامه داد: رضایتمندی اجتماعی از موضوعات مورد تاکید رهبری بوده است که با تحصیل رضایتمندی یاس و ناامیدی رخت بر بست، به واسطه اعمال و رفتار اعضای مرکز کسانی که مراجعه و مطالبه راهنمایی داشتند هنگام خروج آرامشی دارند. تحصیل رضایت از طریق ایجاد امنیت و از بین بردن نارضایتی اتفاق می‌افتند.

رئیس حفاظت اطلاعات قوه قضائیه گفت: مسأله محور حرکت کردن مرکز و توجه مبنایی بر ارتقا تخصصی و علمی تمامی مجموعه اعم از وکلا کارشناسان و مشاوران و فراهم سازی دسترسی آسان افراد جامعه به خدمات حقوقی است اگر چنانچه این سه محوری که بنیان گذاری شده را درست بتواند به مقصد برسید می‌توانیم در چند سال آینده شاهد کاهش اطاله دادرسی، کاهش جمعیت کیفری، رسیدگی به حقوق عامه، از بین رفتن فساد و تبعیض باشیم.

وی در ادامه گفت: در کنار این سه محور که با سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران تطابق دارد، این مجموعه راهبری را به سمتی برده است که کانون گردانندگی کشور نسبت به آنچه در این مجموعه اتفاق افتاده است هیچ گاه احساس نگرانی نکرده است، که از جمله شاخص‌ترین مصادیق آن اتفاقات سال ۱۴۰۱ بود، برخی از افرادی که غفلتاً و تعجیلا یکسری به افکار آن‌ها حلول کرد، اما در مجموعه مرکز فردی که بخواهد برای نظام نگرانی ایجاد کند نبود و این بزرگترین شاخص تبریک گفتن به این مجموعه است که هم ریاست قوه قضائیه، گردانندگان اجرایی و هم ریاست قوه قضائیه به آن مباهات می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالهی به مباهات ریاست قوه قضائیه به موضع‌گیری این مجموعه در مواقع مهم اشاره کرد و گفت: برگزاری محاکمه نمادین رژیم صهیونیستی در روز قدس از سوی مرکز وکلا، اثر گذار است پس در مسأله محور حرکت کردن مرکز باید بگوییم اکنون در افق و پلکان خوبی قرار دارد.

وی با بیان اینکه همواره باید سامانه‌ها را به سمت و سویی ببریم که موجب تسهیل دسترسی مردم به خدمات حقوقی شود گفت: ترتیبات اتخاذ شده در مرکز بدین منظور که هر فردی در هر گوشه‌ای از کشور بتواند از آن استفاده کند که قابل اعتنا است.

رئیس حفاظت اطلاعات قوه قضائیه ادامه داد: در دوره جدید ارتباطات بین‌المللی این مجموعه با معیارهای دینی با سایر بلاد سبب شده است، مدعوین بازخوردهای مثبتی نشان دهند.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالهی بیان اینکه توجه به واجبات و مستحبات در این مجموعه از افق بالایی برخوردار است و این عزتمندی را به راحتی نمی‌توان تحصیل کرد، گفت: دعاوی بین المللی مرکز بسیار تأثیر گذار است مشاهده می‌کنیم که محافل حقوقی دنیا آن را پذیرش، ثبت و مطالعه و در ردیف رسیدگی قرار دادند.

وی با بیان اینکه موضوع پاسداشت حقوق عامه که از نگرانی‌های رهبر انقلاب است مورد توجه این مجموعه قرار گرفته است، گفت: در بحث حقوق عامه در این دو دوره خروجی قابل توجهی وجود دارد، تلاش کنیم حتی یک مصداق از روی برگرداندن از مردمی که به ما روی می‌آوردند پیدا نشود تلاشتان برای خدا باشد و اخلاص در عمل داشته باشید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *