۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سایر حوزه ها
  • شناسه : 23854
  • 03 دسامبر 2019 - 16:00
  • 887 بازدید
  • ارسال توسط :
ابلاغ دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری
ابلاغ دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری

ابلاغ دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری

دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری از طرف رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد ابلاغ دستورالعمل اجرایی ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری / به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از پایگاه خبری حقوق نیوز، در متن دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری که از طرف حجت الاسلام و المسلمین [...]

دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری از طرف رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد

ابلاغ قانون آیین دادرسی کیفری

ابلاغ دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری / به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از پایگاه خبری حقوق نیوز، در متن دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری که از طرف حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی تصویب و ابلاغ شد، این چنین آمده است: در اجرای مفاد ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری و با عنایت به اصل صحت احکام قضایی با پرهیز از تزلزل آرا، جلوگیری از اطاله دادرسی و لزوم نظارت قضایی رئیس قوه قضاییه در عدم اجرای احکام خلاف شرع بیّن، ” دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری” به شرح مواد زیر ابلاغ می گردد.

ماده ۱- بررسی آرای قطعی در اجرای ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری و تشخیص خلاف شرع بیّن و جلوگیری از اجرای آن از اختیارات رئیس قوه قضاییه است.

ماده ۲- رئیس دیوانعالی کشور، دادستان کل کشور و رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در اجرای وظایف قانونی خود چنانچه با آرای خلاف شرع بیّن روبرو شوند، بنا به تبصره ۳ ماده ۴۷۷ قانون مذکور مراتب را به رئیس قوه قضاییه اعلام می کنند.

ماده ۳- قاضی صادر کننده حکم و یا سایر قضات مرتبط با پرونده و قضات اجرای احکام موظفند در روبه رو با آرای خلاف شرع بیّن مراتب را حسب مورد به نحو مستدل به رئیس حوزه قضایی یا دادستان اعلام نمایند. رؤسای حوزه های قضایی و دادستان ها در زمینه وظیفه نظارتی خویش چنانچه معتقد باشند رأی صادره خلاف شرع بیّن است، موظفند حسب مورد با تنظیم گزارش و استدلال برخلاف شرع بیّن بودن رأی، مراتب را به رئیس کل دادگستری استان اعلام کنند.
ماده ۴- رئیس کل دادگستری استان پس از دریافت گزارش حداکثر ظرف دو ماه پس از اخذ نظریه مشورتی حداقل دو نفر از قضات مجرب و با سابقه، در صورت تشخیص خلاف شرع بیّن بودن، نظر خود را به صورت مستند و مستدل و با ذکر کلاسه پرونده، شماره دادنامه، دادگاه و نام قضات صادر کننده رأی و مشخصات طرفین پرونده به ضمیمه رأی قطعی به دفتر رئیس قوه قضاییه اعلام کرده و در صورت عدم تشخیص خلاف شرع بینّ، مراتب را طی شرحی مکتوب و در پرونده نظارتی بایگانی می کند.

ماده ۵- دستگاه‌ های اجرایی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی اعمال ماده ۴۷۷ قانون یاد شده اگر دلیل و مستند کافی برای اثبات خلاف شرع بیّن بودن دادنامه صادره داشته باشند قادرند درخواست خود را با ذکر کلاسه پرونده، مشخصات طرفین، علت درخواست و برای خلاف شرع بیّن دانستن دادنامه به صورت مستدل به ضمیمه تصویر دادنامه یا دادنامه‌های صادره حسب مورد، برای دادگستری کل استان مربوط یا سازمان قضایی نیروهای مسلح ارسال نمایند. مراجع مذکور درخواست متقاضی را بررسی و طبق ماده ۴ این دستورالعمل اقدام می‌نمایند. واضح است درخواست های ناقص یا فاقد شرایط مذکور قابل بررسی و ترتیب اثر نخواهد بود.

ماده ۶- با وصول درخواست اعمال ماده ۴۷۷ ق. آ. د. ک، در صورت ارجاع آن به حوزه معاونت قضایی یا مشاورین چنانچه پرونده مورد مطالبه قرار گرفت، مرجع مربوط موظف است اصل پرونده را پس از برگ شماری ارسال نماید و از فرستادن بدل پرونده یا لوح فشرده خودداری شود.

ماده ۷- معاونت قضایی، قضات و مشاورین با تهیه و تنظیم گزارش دقیق، مستند و مستدل، جهات خلاف شرع بیّن را در حداقل زمان به ضمیمه پرونده برای دفتر ریاست قوه قضاییه ارسال می کند.

ماده ۸- چنانچه رئیس قوه قضاییه در زمان بازنگری، دستور توقف اجرای حکم را صادر نماید، در صورت رد اعاده دادرسی، مراتب لغو توقف توسط معاون قضایی به مرجع قضایی اعلام می شود تا مطابق حکم صادره اقدام نماید.

ماده ۹- در صورت موافقت رئیس قوه قضاییه با تجویز اعاده دادرسی، پرونده محاکماتی به پیوست نظریه قضات وکارشناسان قوه قضاییه از طریق معاونت قضایی در اجرای ماده ۴۷۷ قانون مذکور جهت رسیدگی به دیوانعالی کشور ارسال و رونوشت نامه برای پیگیری به دادگستری استان مربوطه ارسال می‌گردد.

تبصره – با تجویز اعاده دادرسی توسط رئیس قوه قضاییه اجرای حکم تا رسیدن به نتیجه قطعی به تعویق خواهد افتاد.

ماده ۱۰- با وصول پرونده در دیوان عالی کشور، رئیس دیوان یا معاون قضایی وی پرونده را برای رسیدگی به یکی از شعب خاص ارجاع می کند. شعبه مرجوع الیه موظف است مبنیاً بر نظر رئیس قوه قضاییه، ضمن نقض رأی قطعی قبلی رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی را معمول و اقدام به صدور رأی نماید.

تبصره – دفتر دیوان عالی کشور موظف است پس از صدور رأی نسخه ای از رأی دیوان را برای درج در سابقه نظارتی به معاونت قضایی قوه قضاییه ارسال و پرونده محاکماتی متضمن رأی جدید را به دادگستری استان یا سازمان قضایی نیروهای مسلح مربوطه اعاده نماید.

ماده ۱۱- این دستورالعمل در ۱۱ ماده و ۲ تبصره در تاریخ ۷.۹.۱۳۹۸ به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجرا است.

۱ دیدگاه

  1. ابوالفضل نجاریان

    سلام چنا نچه انچه نوشته اید عمل نماید ومردم را ملاقات وکمک نمایند بسیار ممنونیم ودر رکابتان انشالله خواههیم ماند

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*