برگی از یک نوشته

بررسی آخرین وضعیت طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول

بررسی آخرین وضعیت طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول با حضور رییس کانون سردفتران و دفتر یاران و رییس مرکز وکلای قوه قضاییه بررسی شد. به گزارش گروه وکلای بازرگان، حسن عبدلیان پور رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و علی […]

اشتراک گذاری
02 اسفند 1402
404 بازدید
کد مطلب : 298

بررسی آخرین وضعیت طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول

طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول با حضور رییس کانون سردفتران و دفتر یاران و رییس مرکز وکلای قوه قضاییه بررسی شد.

به گزارش گروه وکلای بازرگان، حسن عبدلیان پور رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و علی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتر یاران درباره طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول گفت: ما از مدت‌ها قبل به عنوان نهاد تخصصی ویژه در امر مسایل حقوقی، این طرح را دنبال کردیم. بسیاری از معضلاتی که امروزه در محاکم با آن مواجه هستیم ناشی از اسناد عادی است.

وی افزود: بعد از اینکه در هفته قوه قضاییه مقام معظم رهبری به این امر تاکید کردند و مسئولین قوه قضاییه را مکلف کردند، ما نشست‌های فنی و تخصصی را برگزار کردیم و اهالی فن را دعوت کردیم که به صورت عملی در محاکم حقوقی به این موضوع بپردازیم و مشکلات و معضلات اسناد غیررسمی را بررسی کردیم.

عیدلیان پور تاکید کرد: با برگزاری نشست‌های علمی و با حضور وکلا و اساتید و حقوقدانان، نظراتمان را به صورت مکتوب به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کردیم تا ان شاءالله در آینده تصمیم مهمی گرفته شود.

در ادامه علی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتر یاران درباره طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول، گفت: این طرح یکی از طرح‌های مهم در کشور است که در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و اگر به نتیجه برسد، بحث ساماندهی اسناد عادی را داریم.

خندانی افزود: هرچند مجلس دیر به طرح مذکور ورود کرد و چندین سال در کشور مشکلاتی در زمینه اسناد عادی داشتیم و مباحثی همچون زمین خواری و … مطرح بود ولی نهایتا مجلس شورای اسلامی ضرورت را در تصویب قانونی دید تا به کار اسناد عادی پایان دهد.

وی ادامه داد: همانطور که رهبر معظم انقلاب در زمینه لزوم اعتبار زدایی از اسناد عادی تاکید کردند، امیدواریم در مجمع تشخیص مصلحت نظام شکل و وضعیت طرح حفظ شود و با تصویب این طرح در آینده جریان معاملات و اسناد جامعه، ثبت رسمی شود.

خندانی در مورد طرح کاتب گفت: با این طرح، خدمات بصورت الکترونیکی و ارزان در دسترس عموم قرار می‌گیرد البته ناگفته نماند سازمان ثبت فعالیت خوبی در این زمینه داشته است.‌
با این طرح خدمات ثبتی به صورت غیرحضوری والکترونیکی در حوزه‌های مختلف انجام می شود.‌ با عملیاتی شدن این طرح، مشکلات در مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی و حوزه های ثبتی برطرف می‌شود و خدمات به صورت سریع و ارزان در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *